Matěj Smětal: v Bystrovanech mám úžasné zázemí pro rodinu i podnikání

10. března 2022, Blesk rubrika: Napsali o nás

Skončil dobře rozjetou kariéru v Praze a vrátil se do rodných Bystrovan u Olomouce. S odstupem času už Matěj Smětal ví, že se rozhodl správně. V malé vísce totiž našel svůj soukromý ráj, kde s manželkou vychovávají úžasnou dcerku a kde rozvíjí i podnikatelské aktivity rodinných firem.

 

Co vše vás spojuje s Olomouckým krajem?

Narodil jsem se ve Šternberku a většinu dětství prožil v Bystrovanech u Olomouce. V Bystrovanech má naše rodina historicky kořeny. Prarodiče měli na návsi dokonce smíšené zboží a rodiče zde založili firmu také, takže to do práce neměli nikdy daleko a já jsem mohl trávit hodně času s nimi. Po základní škole jsem pokračoval šestiletým bilingvním studiem na Gymnáziu Olomouc-Hejčín a začal jsem více poznávat naši krásnou Olomouc. Ač jsem potom studoval v Praze, víceméně každý víkend jsem se do Olomouce vracel. Mám tady většinu přátel a cítím se tu doma. I proto jsem se před čtyřmi lety rozhodl vrátit se do Bystrovan, založit zde rodinu a rozjet tu i své podnikatelské aktivity.

 

Zmiňujete, že i vaše podnikatelské aktivity jsou spojeny s rodným krajem. Čím konkrétně se zabýváte?

Už během studia jsem začal pracovat u Skanska Property, což je inovativní komerční developer. Stavěli jsme moderní administrativní komplexy po celé Praze na starosti hlavně stránku projektů, ekologii. Práce tam mě moc bavila, měli jsme v tu dobu perfektní tým, takže jsem na trvalý návrat do Olomouce nepomýšlel. Nicméně postupem času a s myšlenkou na založení rodiny jsme změnili názor. Protože je rozdíl vychovávat dítě na Žižkově a v čisté malé vesnici blízko Olomouce, kde máte navíc rodinné zázemí. Takže jsme se ženou začali plánovat budoucnost v Bystrovanech, kde nyní bydlíme a vychováváme naši úžasnou dcerku. S odstupem času musím říct, že tohoto rozhodnutí opravdu nelituji, i když jsem si zpočátku nebyl stoprocentně jistý, že skončit dobře rozjetou kariéru v Praze bude pro nás to nejlepší. Nyní se věnuji našim rodinným fi rmám Smětal Silack, které se specializují na demolice, zemní práce, recyklace, nakládání s odpady a obecně stavebnictví a související služby. Aktuálně se snažím navázat na úspěšné období mých rodičů a naše společnosti dále rozvíjet. Stejně tak rozšiřovat portfolio aktivit a také se vrátit k developmentu, se kterým mám zkušenosti z dřívější štace.

 

Jaká místa Olomoucka máte rád?

V první řadě samu Olomouc a její okolí. Například nyní trávíme mnoho času v okolí Svatého Kopečku, kde i s přáteli pořádáme cyklovýlety, a podobně. Během covidu se navíc cyklistika a vyjížďky po okolních lesích staly jedinou aktivitou, kterou jsme mohli dělat bez větších omezení. A musím říct, že krajina okolo mikroregionu je úžasná, což jsem bohužel zjistil teprve nedávno. Na Olomouci se mi navíc libí její velikost, kdy máme všechno relativně blízko a po ruce. Navíc jsme nedaleko Jeseníků a Beskyd, kam jezdíme často na výlety nebo k přátelům na chaty a chalupy. Jeseníky celkově jsou naše srdeční záležitost, jelikož jsme kdysi měli chatu na Ramzové, a její okolí jsme tedy dobře znali. I nyní se rádi vypravíme tímto směrem, třeba na prodloužený víkend.

Jak trávíte volný čas, máte nějaké záliby?

Dříve jsem hrál hodně fotbal, na což tedy vzhledem k pracovní vytíženosti nemám tolik času. Takže dnes už hlavně pasivně podporuji z tribuny Sigmu Olomouc nebo okolní venkovské kluby a rád si zahraji maximálně nějaký firemní fotbalový turnaj. Nejvíce volného času se snažím věnovat rodině a poznávání krás našeho kraje i celé republiky. Rád vyjedu i na lyže, což teď bylo velmi komplikované a zase tolik se mi to nedařilo. Takže jsem byl vděčný za to horské kolo, kterým jsem tuto aktivitu částečně nahradil.

vyšlo: Blesk

Další aktuality