Obří vojenský areál v Olomouci jde k zemi, developer Morávek chystá novou čtvrť

2. března 2022, Olomoucký deník rubrika: Napsali o nás

Sklady a další zchátralé objekty v areálu bývalých vojenských opraven již začala rozebírat těžká technika. Poslední brownfield nedaleko centra Olomouce ve Velkomoravské ulici získal investor centra Šantovka, olomoucký developer Richard Morávek a na jeho místě chce postavit novou městskou čtvrť.

„Chceme oživit další kus Olomouce, kam dosud neměla šanci vkročit drtivá většina obyvatel města,“ uvedl Richard Morávek majitel skupiny Redstone, jež začala revitalizovat rozsáhlý brownfield, který získala v roce 2020.

Na ploše o rozloze přes 170 000 metrů čtvereční má v plánu vybudovat lokalitu pro bydlení, práci, nákupy i trávení volného času.

Během příštích měsíců, v rámci první etapy projektu, zmizí z lokality nazývané Nová Velkomoravská celkem 35 budov, které jsou léta ve špatném stavu.

Budovy, včetně podzemních částí, zlikviduje firma do konce letošního roku. Předpokládaný objem betonu a suti, který po objektech zůstane, bude 65 000 metrů krychlových.

„Chceme, aby veškerý stavební odpad byl recyklován a opětovně využit, což je v době nedostatku nerostných surovin vhodný přístup v rámci cirkulární ekonomiky. Odlehčíme tím také dopravě v Olomouci, kdy by ze stavby muselo odjet přes 4 000 nákladních vozidel, které by vozily materiál na skládku a zatěžovaly naše okolí emisemi,“ vysvětlil Matěj Smětal z firmy Smětal Silack, která demoliční práce provádí.

Stavět se bude 15 let

Současně s čištěním areálu a jeho přípravou pro novou výstavbu vzniká koncepční studie území, která by měla navrhnout jeho základní členění a funkce.

Východiskem je podle developera v Olomouci osvědčený urbanistický koncept takzvané blokové zástavby. Půjde o 12 bloků, z nichž každý by měl obsahovat výstavbu za jednu miliardu korun.

Se zahájením první počítá developer začátkem roku 2024. Stavět se bude po dobu 15 let.

Studie, která by měla být hotová letos na podzim a bude sloužit jako podklad pro další zpracování projektové dokumentace, počítá v lokalitě především s bydlením.

„Nechceme, aby lokalita byla monofunkční. Část těchto bloků budeme nahrazovat jinými funkčními celky,“ popisoval Pavel Nádvorník, technický ředitel společnosti Redstone Real Estate.

Nová hala pro sport?

Jedním z nich by měla být multifunkční hala pro sport a kulturu, s návrhem spolupráce na tomto záměru již společnost oslovila město Olomouc. Redstone má v úmyslu halu vyprojektovat, postavit a provozovat.

Od samospráv, města a kraje, chce příspěvek na provoz budovy. Nejvhodnější model spolupráce soukromého a veřejného sektoru v současnosti hledají právníci a ekonomové. Zda se řešení podaří najít, by se podle developera mělo ukázat ještě během letošního roku.

„Ekonomové a právníci obou stran spolupracují na možnosti modelu. Jednání stále probíhají,“ sdělil Pavel Nádvorník.

Návaznost na Šantovku

Nová čtvrt by měla navazovat na budoucí a stávající zástavbu na Švýcarském nábřeží a někdejší areál bývalé chemičky Milo, kde developer Morávek postavil obchodní a společenské centrum Galerie Šantovka a na sousedních pozemcích plánuje nebo již staví další projekty.

Na poloostrově u Šantovky aktuálně realizuje první etapu bytového projektu Šantovka Living.

vyšlo: Olomoucký deník

Další aktuality